مزایای یادگیری خواندن در سنین پایین

 

آموزش خواندن به کودکان در سنین پیش از ورود به مدرسه مزایای بسیاری دارد که در آینده تحصیلی آن ها نیز بسیار تاثیر گذار  خواهد بود.

مهمترین دلیل این است که خواندن، مصدر و پایه آموزش است. در ادامه به چند مزیت یادگیری خواندن اشاره خواهد شد.

  • تاثیر روی سیستم عصبی

خواندن باعث رشد مغز کودک می شود . در شش سال ابتدایی زندگی، مغز کودکان با بیشترین سرعت ممکن به یادگیری می پردازد و ارتباطات حیاتی مغز در همان سنین شکل می گیرد.

به طور میانگین در هر کدام از این سلول ها بیست هزار شاخه ( دندریت ) و اتصال (سیناپس ) ایجاد می شود که اطلاعات را در خود ذخیره می کند.

این اتصالات نتیجه دریافت های کودک از تجربیات اولیه اوست که پایه ی یادگیری های آتی اش نیز خواهد شدو توانایی ذهنی او را فرم می دهد.

وقتی والدین با فرزند خود صحبت می کنند، برایش آواز می خوانند و یا چیزی برایشان می خوانند، این اتصالات قوی تر شده و در عین حال اتصالات جدیدتری نیز به وجود می آید.

یا وقتی به کودک آموزش داده می شود که بتواند بخواند،مراحل یادگیری تاثیرعمیقی در رشد مغزی او می گذارد.

  • از لحاظ تحصیلی

گزاف نیست اگر بگوییم وقتی کودک در سال های پیش از مدرسه مهارت خواندن راکسب نماید، در دوره ی مدرسه موفقیت های تحصیلی بیشتری کسب خواهد کرد.

مطالعات در این زمینه نشان داده اند که هرچه این مهارت بیشتر باشد، پایه های سواد آموزی را مستحکم تر می کند.

وقتی که کودکان در سنین پایین خواندن را فرار می گیرند،اطلاعات عمومی بهتری خواهند داشت و دایره لغاتشان گسترش می یابد و همچنین در خواندن روان تر می شوند. و تمرکز و توجه کودک بسیار بیشتر می شود.

کودکانی که در سنین پایین خواندن را می آموزند،می توانند کلمات بیشتری را فقط با دیدن، تشخیص دهند که این خود موجب می شود تا از محیط اطراف خود بیشتر یاد بگیرند.

تبحر آن ها در خواندن، قادرشان می سازد تا چیزی را که می خوانند بیشتر درک کنند.

آن ها به محققان خبره ای تبدیل می شوند که  می توانند به طور تاثیرگذار مطالعه کنند و اطلاعات لازم را از کتاب ها، مجلات، سایت ها و منابع دیگر بیرون بکشند.

تنها با استفاده از روش های تاثیر گذار در آموزش خواندن، کودک می تواندمفاهیم و اطلاعات مهم را استخراج کند، که موجب برتری چشم گیر تحصیلی برای آن ها می شود.

جالب است بدانید که کودکانی که در سنین پایین خواندن را فرا می گیرند، نه تنها در تمام طول عمر به خواندن علاقه مند می شوند که تمام عمر در واقع به یادگیری علاقه خواهند داشت.

مطالعات دراز مدت نشان داده است که این کودکان از لحاظ سطح تحصیلی هم در جایگاه های بالاتری نسبت به همکلاسان خود قرار می گیرند.

  • از لحاظ روانشناسی

کودکی که در سنین پایین و در آرامش خواندن را در خانه می آموزد، در فضایی که والدین به او عشق و محبت می دهند، در آینده اعتماد به نفس بالاتری خواهد داشت و مستقل تر خواهد بود.

این مهارت به کودک کمک می کند تا حتا دوره بلوغ بهتری نیز داشته باشد، برای خود چهارچوب هایی را تعریف کند که بنیان فراگیری اخلاق در او خواهد  بود.

باعث می شود تا در مورد انسان ها ،مکان ها و اشیا کنجکاو تر شود و حس کنجکاوی کودک راتقویت می کند.

این مهارت کودک را برای حل مسئله آماده می سازد و همچنین یادگیری مهارت خواندن در کودکی، قوه ی خلاقه و تصور کودک را به حرکت در می آورد.

این کودکان نسبت به همسالان خود متمایز خواهند بود. وقتی که کودکی خواندن را در سن دو یا سه سالگی می آموزد،هیچ فشاری برای یادگیری برای او وجود ندارد.

شما می توانید هر روز زمان کمی را به آموزش این مهارت اختصاص دهید و قبل از اینکه کودک از این کار خسته شود، آن را متوقف کنید.

در این صورت علاقه به خواندن را از همان ابتدا در کودک ایجاد می کنید.

شما و فرزندتان می توانید خواندن را به عنوان یک ماجراجویی هیجان انگیز و نه یک کار خسته کننده تمرین کنید.

حالا این حالت را با شرایطی که کودک می بایست خواندن را در یک کلاس شلوغ و در حالی که برای جلب نظر معلم رقابت می کند، مقایسه کنید.

تصور کنید چه تاثیرات منفی ای روی کودک می تواند داشته باشد؟

زمانی که بقیه ی کودکان سریعتر از او این مهارت را فرا می گیرند.

کدام کودک تصویر بهتری از خود خواهد داشت؟ کدام کودک اعتماد به نفس بالاتری خواهد داشت؟ و کدام کودک در جمع همسالان خود رهبر و کدام پیرو خواهد بود؟

بی تردید کودکی که والدین اش به او خواندن را در سنین پایین تر و در خانه آموزش داده اند.

  • از لحاظ اجتماعی

حتا در سنین پایین هم کودکان سطحی از آگاهی اجتماعی دارند. آن ها می دانند چه کسی معروف تر است؟ چه کسی قدرتمند تر است؟ چه کسی چه کاری را انجام می دهد؟

اگر فقط تعداد کمی از کودکان در مهد کودک بتوانند بخوانند، احتمالن بسیار تشویق می شوند، می توانند کتاب انتخاب کنند و حتا تشویق می شوند که بنویسند یا داستان های خودشان را بلند برای دیگران تعریف کنند.

در برخی مدارس، حتا ممکن است از آن ها به عنوان دستیار برای کمک به سایر کودکان در فراگیری خواندن استفاده کنند.

کودکانی که خواندن را زودتر فرا می گیرند، این شانس را دارند که با سایر همسالان خود ارتباط قوی تر برقرار کنند و از لحاظ سطح رقابتی نسبت به سایرین بالاتر باشند.

این تجریه، وجه ی اجتماعی کودک را بین همسالان خود بالاتر برده و همزمان در تصویر ذهنی او نسبت به خود و اعتماد به نفسش تاثیر به سزایی خواهد داشت.

  • از لحاظ زبان شناسی

کودکانی که به طور مستقل خواندن را در سنین پایین می آموزند، شانس بیشتری در فراگیری نوشتن دارند. هر چه کودک خواندن را سریع تر بیاموزد، زودتر در معرض خواندن کتاب و کسب علم و ایده ها قرار می گیرد. و نتیجه آن چیست؟

مهارت زبان آن ها با وجود دایره لغات قوی تر، گرامر صحیح تر، نوشتن صحیح تر، هجی کردن راحت تر و ارتباطات شفاهی بهتر، قدرتمند تر می شود.

کودک این شانس را خواهد داشت که از کلمات غنی تری برای توصیف علم و دانش خود در فضاهای علمی استفاده کند و به طور خاص در سنین پایین تر، تبحر آن ها در خواندن کمکشان می کند تا ارتباط بهتری با دنیای اطراف خود برقرار کنند.

 

منبع: http://www.teachreadingearly.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *